W okresie kwarantanny nauka w Naftówce odbywa się w trybie on-line przy użyciu:
- dziennika elektronicznego Librus,
- usługi MS Teams na platformie Office 365,
- szkolnej platformy e-learningowej Moodle.
Ważne informacje techniczne:
Ze względu na bardzo duże ryzyko utraty możliwości dostępu do tych serwisów (spowodowane np. awarią komputera lub smartfona) zaleca się, aby dane logowania do nich zapisać trwale w wybranej przez siebie – ale innej niż elektronicznej – formie i chronić je przed niepowołanym dostępem osób postronnych!
Wielu użytkowników w celu uzyskania dostępu do informacji w dzienniku elektronicznym korzysta z aplikacji na smartfony, która w swojej bezpłatnej wersji ma wiele uciążliwych ograniczeń funkcjonalności i wymaga utworzenia osobnego, dodatkowego konta w usłudze niezależnej od szkoły. Decyzja o zakupie dodatków odblokowujących te funkcjonalności jest indywidualną sprawą każdego ucznia lub rodzica.
Szkoła nie odpowiada za działanie tej usługi i ewentualne problemy związane z jej funkcjonowaniem!
Podstawową formą dostępu do dziennika, która nie ma żadnych ograniczeń aplikacji mobilnej jest zalogowanie się do niego na komputerze przy użyciu przeglądarki internetowej.
Z usługi MS Teams na platformie Office 365 można korzystać poprzez:
- aplikację na smartfony,
- aplikację komputerową (forma zalecana!) w wersjach dostępnych na systemy operacyjne Windows, Linuks i Mac OS X,
- przeglądarkę internetową – zalecane Google Chrome lub MS Edge (Mozilla Firefox nie jest wspierana przez producenta programu i niektóre jego funkcje w niej nie działają).
Każdy uczeń Naftówki posiadający szkolne konto w usłudze Teams ma również możliwość legalnego wykorzystywania do nauki programów wchodzących w skład pakietu biurowego MS Office 365. Oprogramowanie to działa w karcie przeglądarki w każdym z w/w systemów operacyjnych i nie wymaga instalacji na dysku komputera (w systemie Windows jest również taka możliwość). Należy jednak pamiętać, że wersja online dla szkół ma dość mocno ograniczone możliwości w stosunku do pełnej wersji pakietu MS Office zainstalowanej na komputerze.
Dostęp do zasobów szkolnej platformy e-learningowej Moodle każdy uczeń może uzyskać poprzez samodzielnie założenie sobie konta wg instrukcji zamieszczonej na głównej stronie serwisu. W celu uzyskania dostępu do kursów przedmiotowych należy się na nie zapisać. Jeżeli jakiś kurs jest zablokowany i wymaga podania klucza dostępu, należy w celu jego uzyskania skontaktować się z nauczycielem prowadzącym.