Ukończenie szkoły gimnazjalnej czy średniej to bardzo ważny moment w życiu każdego młodego człowieka. Po latach nauki, czasu spędzonego w murach szkoły przychodzą chwile dumy, smutku ale i nadziei – „…co będzie dalej z naszym życiem, w jakie miejsce na świecie skieruje nas los?”.

W jednym dniu zostaje zamknięty kilkuletni okres naszego życia – zostawiamy znajomych, profesorów, wychowawców. Ale… ten etap drogi życiowej może zostać podsumowany stworzeniem unikalnej zarówno dla abiturientów, absolwentów, jak i dla ich nauczycieli, opiekunów pamiątki –  czyli stylowym tablo.  Wymaga to jednak wkładu niemałej pracy, aby końcowy efekt był zapamiętany i przyciągał uwagę przez długie lata.

Jubileusz 65-lecia Naftówki, obchodzony w dniach 21 – 22 września 2012 roku, stał się okazją do zaprezentowania klasowych tabl, które przypominają nam dzisiaj naszych poprzedników. Tworzone były przez młodzież szkolną na przestrzenie 65 lat jej istnienia. Tabla umieszczone są na honorowych miejscach w różnych klasopracowniach.

Co to jest tablo?

Jedną z niewielu dostępnych definicji tabla można odnaleźć w Słowniku Współczesnego Języka Polskiego wydanego w 1996r., która brzmi:

Tableau [wym. tablo] – pamiątkowa tablica, na której umieszczone są pojedyncze zdjęcia osób uczęszczających do jednej klasy, należących do jednej grupy, wspólnie pracujących itp.”

Druga zaczerpnięta została ze strony internetowej wikipedii:

Tableau (wym. tablo; fr. – obraz, tablica), pamiątkowe zdjęcie grupy osób; składa się z wielu mniejszych zdjęć tych osób. Najczęściej dużych rozmiarów, wykonywane w celu upamiętnienia grupy uczniów i nauczycieli lub studentów i profesorów. Najczęściej wykonywane ręcznie i poprzez obróbkę komputerową.

Najstarsze stylowe klasowe tabla naszych abiturientów wykonywane były odręcznie. Ich tematyka nawiązywała do kierunków (zawodów), które kończyli w „Naftówce”. Tabla prezentowały, fotografie dyrekcji szkoły, wychowawcy klasy, nauczycieli oraz abiturientów ukończonego kierunku. Każde zdjęcie było podpisane imieniem i nazwiskiem.

Najcenniejsze a zarazem i  najstarsze tabla jakie zachowały się w naszej szkole to:

  • Abiturienci Technikum Przemysłowo Naftowego oddziału IV B (1958) [fot. 1]
  • Abiturienci Technikum Naftowego (1962) [fot. 2]
  • Abiturienci Technikum Przemysłu Naftowego M.G i E.  1965) [fot. 3]
  • Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego M.G i E.
    Wydział eksploatacji wiertniczej złóż  1973 r. [fot. 4]
  • Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego M.G i E.
    Wiercenia poszukiwawcze i rozpoznawcze kl. V. A – 1975 r. [fot. 5]
  • Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego.
    Eksploatacja mineralna złóż 1974 r. [fot. 6]
Fot. 1 - Abiturienci Technikum Przemysłowo Naftowego oddziału IV B  - 1958 r.

fot. 1.

Fot. 2. Abiturienci Technikum Naftowego - 1962 r.

fot. 2.

Fot. 3. Abiturienci Technikum Przemysłu Naftowego M.G i E. specjalność: wiertnictwo - 1965 r.

fot. 3.

 

 

 

Na większości tabl widniał herb Krosna, rok ukończenia szkoły, oznaczenie klasy i nazwa zdobytego zawodu. Opisywane tabla były rysowane, szkicowane albo malowane. Tablice pamiątkowe przeważnie utrzymane były w kolorystyce czarno-białej bądź sepii.  Do ich wykonania nie stosowano techniki komputerowej – nie była ona bowiem wówczas dostępna. Najczęstszymi motywami występującymi na tablach były natomiast: portret Ignacego Łukasiewicza – patrona szkoły, panorama kopalń wiertniczych,  budynek naszej szkoły, lampa naftowa czy Zamek Kamieniec w Odrzykoniu.

Fot. 4 - Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego M.G i E. Wydział eksploatacji wiertniczej złóż - 1973 r.

fot. 4.

Fot. 5 - Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego Eksploatacja mineralna złóż - 1974 r.

fot. 5.

Fot. 6 - Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego M.G i E. Wiercenia poszukiwawcze i rozpoznawcze kl. V. A - 1975 r.

fot. 6.

 

 

 

Nie sposób nie zauważyć różnicy w charakterze tabl tworzonych dziś i przed laty. Pod względem artystycznym zdecydowane pierwszeństwo należy przyznać dziełom starszym – zdobionych tylko i wyłącznie odręcznym szkicem lub rysunkiem. Wraz z upływem czasu i rozwojem techniki komputerowej i fotograficznej zmieniał się wyraźnie styl wykonywania omawianych tablic pamiątkowych.

W latach 90-tych tabla wykonywano w oparciu o wydruki z ploterów, bądź tradycyjnych drukarek pewnych zarysów lub całego projektu.

Fot. 7 - Absolwenci Technikum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Urządzenia i instalacje przemysłu gazowniczego - 1997r.

fot. 7.

Fot. 8 - Absolwenci Technikum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa specjalność: wiercenia poszukiwawcze - 1999 r.

fot. 8.

 

 

 

 

Obecnie nasi uczniowie tworzący tabla łączą stare techniki graficzne ze współczesnymi możliwościami, jakie dają technologie graficzno-informatyczne. Ten rodzaj techniki prezentują tabla:

Fot. 9 - Abiturienci Technikum Górnictwa Nafty i Gazu w Krośnie eksploatacja wiertnicza złóż ropy i gazu – 2000 r.

fot. 9.

Fot. 10 - Abiturienci Technikum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Technik mechanik maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych – 2003 r.

fot. 10.

 

 

 

Współcześnie wykonywane  tabla są w całości robione techniką fotograficzną – naświetlane na papierze fotograficznym przy użyciu nowoczesnych cyfrowych maszyn przez co ich jakość jest nieporównywalnie lepsza od wydruków na ploterach i tradycyjnych drukarkach fotograficznych. Tabla naświetlane są w wysokiej rozdzielczości z ciągłymi przejściami tonalnymi a fotorealistyczne odwzorowanie kolorów widoczne na całej naświetlanej powierzchni  daje wspaniały efekt.

Stworzona w ten sposób unikalna pamiątka  dla społeczności szkolnej pozostawała i nadal pozostaje w szkole, natomiast uczniowie, wychowawcy, nauczyciele oraz dyrekcja dostają fotografie wykonanego przez absolwentów, abiturientów tabl.

Autor: Tomasz Czaja

Bibliografia:

  1. Słownik Współczesnego Języka Polskiego. Warszawa: WILGA 1996 s. 1118
  2. Wikipedia wolna encyklopedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Tableau_%28zdj%C4%99cie%29