Uczniowie Naftówki w Uzdrowisku Rymanów S.A.
27 listopada br. uczniowie klasy IV technikum (technik wiertnik/technik geolog) uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Uzdrowiska Rymanów S.A. w Rymanowie-Zdroju. Celem było zapoznanie młodzieży z działalnością Zakładu Górniczego.
Wycieczka rozpoczęła się spotkaniem z pracownikami uzdrowiska w Sanatorium Maria – willi wybudowanej w 1885r. w dolinie Czarnego Potoku u stóp góry Żabiej. Wzięli w nim udział dyrektor Działu Rozwoju i Cyfryzacji Waldemar Balcerzak oraz Daniel Kuśnierczak, inżynier górniczy, kierownik Produkcji Zakładu Produkcji Wód.
Następnie uczniowie udali się na teren Zakładu Górniczego zapoznając się z Planem Ruchu Zakładu Górniczego Uzdrowiska Rymanów S.A, odwiertami eksploatacji wód podziemnych, budową urządzeń wiertniczych i eksploatacyjnych, profilem i przekrojem geologicznym tego terenu.
Etapem końcowym wycieczki była możliwość degustacji różnych rodzajów wód w Pijalni Wód Mineralnych w Rymanowie-Zdroju.
Najważniejszym celem wycieczki, było bliższe poznanie branży geologiczno – wiertniczo – eksploatacyjnej. Dzięki temu uczniowie, jako przyszli pracownicy, mają możliwość poznać specyfikę Zakładu Górniczego, jego funkcjonowanie oraz zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca na różnych stanowiskach branży eksploatacyjnej. Jest to też okazja, aby połączyć wiedzę teoretyczną, zdobytą na lekcjach z praktyczną przeprowadzoną w terenie pod okiem specjalistów.
Takie wyjazdy owocują nie tylko cenną wiedzą, ale przede wszystkim przygotowują uczniów do wyzwań stawianych przez pracodawców współczesnego rynku pracy.
Cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z takiej okazji i jednocześnie dziękujemy pracownikom firmy na czele z Małgorzatą Szeligą, prezes Uzdrowiska Rymanów S.A. za miłe przyjęcie i profesjonalną organizację wizyty.
Opiekunowie:
Dorota Rohan
Aneta Szymańska-Szydło
Przedmiot działalności Zakładu Górniczego
Przedmiotem działalności Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego Rymanów, jest wydobywanie wód leczniczych (mineralnych), ze złoża w Rymanowie Zdroju do celów kuracji pitnej, kąpielowej oraz innych zabiegów balneologicznych, jak również do produkcji (butelkowania) naturalnych wód mineralnych.
Wydobywanie wód ze złoża odbywa się poprzez eksploatację źródeł naturalnych wód leczniczych oraz ujęć odwiertowych tj. wyrobisk górniczych. Eksploatacja prowadzona jest za pomocą ujęć źródlanych „Tytus”, „Klaudia” i „Celestyna” oraz odwiertowych: „Rymanów Zdrój 2”, „Rymanów Zdrój 4, „Rymanów Zdrój 5, „Rymanów Zdrój 6 ”i „Rymanów Zdrój 7”. Dla wód z tych ujęć Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wydał świadectwa potwierdzające ich właściwości lecznicze. Do osiągnięcia zamierzonego celu Uzdrowiskowy Zakład Górniczy wykorzystuje obiekty budowlane oraz technologicznie związane z nimi obiekty i urządzenia.
Ujęcia źródlane
Woda ze źródeł naturalnych „Tytus”, „Klaudia”, Celestyna” i „Basenowe” eksploatowana jest na samowypływ i grawitacyjnie doprowadzona systemem rurociągów ze stali chromoniklowej do zbiorników przelewowo – pośrednich.
Odwierty
Odwierty Rymanów Zdrój 5, 6 i 7 eksploatowane są samoczynnie.
Odwierty Rymanów Zdrój 4 eksploatowany jest za pomocą pompy głębinowej.
Odwiert Rymanów Zdrój 2 obecnie nie jest eksploatowany.
Pomiary złożowe i eksploatacyjne dokonywane są w oparciu o „Programem badań i obserwacji stacjonarnych dla ujęć wód leczniczych” w Rymanowie Zdroju” zatwierdzony przez Kierownika Ruchu UZG.
Wody lecznicze eksploatowane przez Uzdrowiskowy Zakład Górniczy „Uzdrowiska Rymanów” S.A. wykorzystywane są w kuracji leczniczej i jako surowiec do butelkowania wody „Celestynka” oraz produkcji wyrobów kosmetycznych.
Obiekty budowlane Zakładu Górniczego:
– Przepompownia
– Pijalnia
– Zbiornik centralny i pośredni
– Wodociągi
– Odwierty
(źródło: Uzdrowisko Rymanów S.A.)