Przejdź do galeriiW dniach 21.09 – 22.09. br. Krośnieńska „Naftówka” obchodziła swój jubileusz 65-lecia szkoły. Uroczyste patronaty objęli: Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Pan Profesor Roman Kuźniar – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,Pani Elżbieta Łukacijewska – poseł do Sejmu Europejskiego, Pani Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Pani Profesor Maria Ciechanowska – dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, Pan Doktor Stanisław Szafran – sekretarz generalny SIPN i G.
Ponadto uroczystość zaszczyciło wiele osób związanych z branżą naftową, m.inn. prezesi i dyrektorzy PGNiG Technologie,PGNiG oddział w SanokuInstytut Nafty i Gazu w Krakowie i KrośniePNiG Kraków i JasłoDiament Zielona Góra,Karpacka Spółka Gazownicza ZRG Krosno.Jubileusz rozpoczął się mszą św. odprawioną w Bazylice Mniejszej w Krośnie. Następnie osoby biorące udział w uroczystości przemaszerowały ulicami naszego miasta pod pomnik patrona szkoły Ignacego Łukasiewicza. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra górnicza oraz dźwięk krośnieńskiego dzwonu – Urbana, którego można usłyszeć tylko podczas wyjątkowych uroczystości i świąt.

Po złożeniu wieńca pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przez Panią Dyrektor ZSP Nr. 4 Joannę Kubit i Pana Wiceprezydenta miasta Bronisława Barana zgromadzeni goście, absolwenci i uczniowie przejechali do auli PWSZ przy ul. Dmochowskiego, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych.Część oficjalną uświetniły liczne przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali m.inn. Pan prof. Roman Kuźniar (w podwójnej roli – gościa i absolwenta naszej szkoły), Pani Małgorzata Chomycz – Śmigielska, Pani prof. Maria Ciechanowska, Pani Elżbieta Łukacijewska. Osoby zabierające głos wypowiadały się o szkole ciepło i przyjaźnie. Zwracały uwagę na to, że szkoła ciągle się rozwija, wskazuje młodzieży nowe drogi, otwiera możliwości zarówno jeśli chodzi o edukację jak i o pracę. Szkoła nasza może się poszczycić wspaniałymi absolwentami i perspektywami na przyszłość, szczególnie w ciągle rozwijającej się branży naftowo-gazowniczej.

Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku naszej szkoły przy ul. Bohaterów Westerplatte 20, gdzie odbywały się spotkania w klasach oraz w skansenie w Bóbrce.Drugi dzień obchodów jubileuszu miał charakter refleksyjno – wspomnieniowy. Wygłoszone wykłady dotyczyły: zmarłych dyrektorów i nauczycieli, odmiennego od dzisiejszego systemu nauczania, wychowania a nawet pisania podręczników. Dla słuchaczy z młodszego pokolenia tematyka prelekcji mogła stać się źródłem wiedzy o szkole sprzed lat, zaś dla absolwentów były to wspomnienia, które powróciły po raz kolejny w nowej, refleksyjnej formie.

W obchodach jubileuszu szkoły wzięło udział łącznie ok. 400 osób, z czego 250 stanowili absolwenci z roczników od 1952 do 2012.
Organizacja takich uroczystości wiąże się z kultywowaniem tradycji, pamięcią o wybitnych ludziach i promowaniem wśród młodego pokolenia szacunku do przeszłości. Pamięć o przeszłości i tradycja to część historii naszej szkoły, którą wysoko cenimy.

Informujemy wszystkich absolwentów, że zdjęcia z obchodów 65-lecia „Naftówki” będą sukcesywnie uzupełniane. W najbliższym czasie w sekretariacie szkoły można będzie otrzymać płytę ze zdjęciami z uroczystości.
Informacje o 65-leciu „Naftówki” w sieci: