W środę 10 kwietnia 2013r. przywitaliśmy w naszej szkole dwudziestu uczniów i pięciu nauczycieli ze Świdnika na Słowacji. Są to kolejne działania w ramach projektu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Tym razem zarówno współpraca obu szkół, jak i wymiana doświadczeń potrwa aż dziesięć dni. Temat projektu brzmi „Moje miasto, mój region, moja ojczyzna: kulturowe i historyczne różnice i podobieństwa w obszarze Karpat”. Tak więc nasi goście wraz z towarzyszącymi im uczniami oraz kadrą nauczycielską z „Naftówki” poznają nasz region od strony kulturowej oraz historycznej, a co najważniejsze zostaną wychwycone różnice i podobieństwa pomiędzy dwoma sąsiadującymi krajami Polską i Słowacją.
Na początek, zaraz po przyjeździe partnerskiej szkoły pani dyrektor Joanna Kubit serdecznie powitała zebranych, zostały wręczone drobne upominki wykonane przez naszych uczniów, a następnie odbyły się zajęcia integracyjne prowadzone przez pana pedagoga Waleriana Więcha. Uczniowie zaangażowani w projekt kontaktowali się już od jesieni za pomocą Facebooka , więc spotkanie w realu było jeszcze bardziej interesujące.
Po obiedzie pani Renata Ziajka wraz z grupą naszych uczniów zabrała gości na pieszą wycieczkę po Krośnie. Głównym celem tej wycieczki było Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz kościół Farny przy krośnieńskim rynku.
Następnego dnia tj. w czwartek 11 kwietnia w godzinach przedpołudniowych odbyły się zajęcia z historii Krosna i regionu prowadzone przez panią Renatę Ziajkę oraz pana Krzysztofa Ziajkę. Uczniowie ze Słowacji poznali zabytki Krosna, a także znanych krośnian. Przybliżone zostały również tradycje szklane i lniarskie naszego miasta oraz historia sportu krośnieńskiego. Nauczyciele prowadzący zapoznali gości z informacjami dotyczącymi okolic Krosna – Żarnowiec, Haczów. Grupa słowacka uczestniczyła również w zajęciach geograficzno – geologicznych zatytułowanych ” Po obu stronach Karpat”, przygotowanych przez panią Marzenę Guzik. Zajęcia były prowadzone przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, połączone z rozpoznawaniem skał i minerałów, które budują Karpaty.
Po obiedzie odbyło się uroczyste powitanie partnerów i zaproszonych gości. Tym razem wszystko odbywało się w Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, miejscu szczególnie ważnym dla „Naftowki” . Inauguracja projektu była wyjątkowa, gdyż mieliśmy zaszczyt powitać ważnych gości, a byli nimi: prezydent miasta Świdnika Ing. Ján Holodňák (Primátor mesta Svidník), dyrektor Gymnázium DH RNDr. Ján Rodák, jak i pani wicedyrektor tej samej szkoły RNDr. Mária Jaškaničová. Ze strony polskiej równie ważni goście zaszczycili nas swoją obecnością. Powitaliśmy Z-cę Prezydenta Miasta Krosna pana Bronisława Barana, panią Naczelnik Wydziału Edukacji Grażynę Gregorczyk, przewodniczącą Komisji Rodziny i Edukacji panią Annę Bazan, panią dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Barbarę Olejarz, pana Bohdana Gocza prezesa Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz pana Wiesława Sanockiego przewodniczącego Rady Rodziców.
Przywitaliśmy zebranych pokazem dwóch tańców. Pierwszy z nich to polonez, reprezentacyjny polski taniec narodowy. Drugi, walczyk górniczy, taniec związany z tradycją górniczą, którą z racji typu szkoły kultywujemy w „Naftówce”. W ramach projektu krośnieńscy uczniowie nauczyli się tych tańców, aby kontynuować tę naukę wraz z grupą słowackich uczniów. Zajęcia taneczne prowadzi pani Marta Łuszcz, a trenerem prowadzącym jest pani Jadwiga Homotnik, która jest emerytowanym nauczycielem naszej szkoły.
Następnie w formie prezentacji multimedialnej przybliżyliśmy zaproszonym gościom istotę projektu, oraz działania, które już się odbyły lub odbędą. Koleżanki i koledzy ze Szkolnego Koła Aktywności Twórczej pod czułym okiem pani Katarzyny Guzik przygotowali dla zaproszonych gości krótki koncert. Rozpoczęła go Monika Szufnarowska piosenką ” Anička dušička „ , którą uczniowie nauczyli się podczas lekcji języka słowackiego. Nie obyło się również bez koncertu dwóch zespołów działających w naszej szkole Black Box oraz Petrol. Po części artystycznej panie Anna Szczuchniak i Marta Wojnar wraz z przewodnikiem oprowadziły młodzież po Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego.
Pierwsze przyjaźnie pomiędzy uczniami obu partnerskich szkół już zostały nawiązane. Dowodem jest choćby wieczorny spacer po krośnieńskim rynku tuż po powrocie z Bóbrki. Uczniowie nie mogli się rozstać i postanowili spędzić wspólnie jeszcze kilka chwil.
Kolejny dzień dziesięciodniowej mobilności naszych sąsiadów był również niezapomniany i interesujący. Uczniowie porozumiewają się w języku angielskim, tak więc w piątek odbyła się lekcja języka angielskiego zarówno dla uczniów polskich jak i słowackich. Prowadząca, pani Dorota Warchoł, miała klasę pełną uczniów.
W godzinach poobiednich odbyły sie warsztaty plastyczne „Malowanie na szkle” prowadzone przez panią Jadwigę Agopsowicz – Bienię. Młodzież wykonała prace przedstawiające zabytki Krosna i okolic.
Jak dotąd, młodzież wspomina nieustannie chwile spędzone razem, mamy nadzieję, że kolejne dni również przyniosą niezapomniane wrażenia.