Geologia to znacznie więcej niż wiedza o skałach, minerałach i skamieniałościach. Geologia to z jednej strony teorie powstawania gór, kontynentów i oceanów oraz odtwarzanie historii naszej planety, a z drugiej to wszystko co wiąże się z zaopatrzeniem w wodę i energię oraz ochroną środowiska i planowaniem przestrzennym. Współczesna geologia to także komputery, zaawansowane techniki poszukiwań i nowoczesne laboratoria.
Dziedzina ta jest ściśle związana z nauczaną w szkole geoturystyką, która ma ogromne walory poznawcze, praktyczne i wychowawcze – od teoretycznych podstaw geoturystyki, rodzajów ofert geoturystycznych i konkretnych obiektów geologicznych, do rozwoju regionalnego danego obszaru.
W naszej szkole poznasz fascynujący świat skał i minerałów, nauczysz się je rozpoznawać. Skały opowiedzą Ci swoje historie, zobaczysz piękno kamieni szlachetnych i surowy wygląd ciężkich rud metali. Poprzez wycieczki przedmiotowe oraz wyjazdy na praktyki geologiczne do Irlandii, zajęcia interaktywne w formie warsztatów każdy może zobaczyć, dotknąć, poznać właściwości skał i minerałów oraz odczytać zapisane w skałach historie. Niezbędne wyposażenie takie jak młotek geologiczny, okulary, lupa, rękawice oraz mikroskopy pozwolą poczuć się jak prawdziwy geolog.
Działające w szkole Koło Geologiczne i Geoturystyczne prowadzi zajęcia w terenie, które są aktywną formą edukacyjną nastawioną na samodzielną pracę ucznia, poprzez zwiedzanie obiektów geologicznych (geostanowisk), wykorzystanie tras edukacyjnych, szlaków tematycznych, punktów widokowych, dokumentowania odsłonięć geologicznych, pobieranie próbek w terenie oraz ich charakterystyka, a także zwiedzanie obiektów Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W ramach Koła młodzież bierze również w spotkaniach z ciekawymi ludźmi (m. in. z prof. Romanem Kuźniarem – Filozofia Gór, spotkania z ratownikami GOPR, przewodnikami PTTK i innymi).
Geolodzy realizują projekty unijne: POWER, Erasmus+, „Akademia kreatywnego ucznia” – Nowoczesne techniki Geo… w inżynierii i pomiarowaniu oraz biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej, gdzie odnoszą znaczące sukcesy.
Ścieżki kariery są różne. Geolog może pracować jako nauczyciel, wykładowca na uczelni, realizując stopnie awansu zawodowego. Może podjąć pracę w firmach świadczących usługi geologiczne, dokonując pomiarów, monitoringu i badań geologicznych, geotechnicznych na potrzeby budownictwa, a także jako geolog na wiertniach w Polsce i na świecie.
Zawód geologa jest rozpoznawany i powszechnie szanowany. Jeśli cechuje Cię pasja badawcza, interesujesz się minerałami i skałami, posiadasz zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i dedukcyjne myślenie oraz posiadasz cierpliwość do pracy laboratoryjnej, lubisz pracę w terenie oraz turystykę pieszą zapraszamy do Naftówki.
Skrót wydarzeń z różnych imprez geologiczno – geoturystycznych obejrzycie w galerii foto .