W dniu 6.11.2018 r. uczniowie klasy II g- technik geolog- byli na wycieczce przedmiotowej w Bóbrce. Zajęcia , w ramach lekcji zawodowych, zostały zrealizowane w terenie, w jednej z najstarszych, a zarazem pierwszych kopalni ropy naftowej na świecie, założonej przez Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zapoznali się z powstaniem i działalnością kopalni oraz zasadami wydobywania ropy naftowej kiedyś i dziś. Poznali także budowę geologiczną obszaru Bóbrki i okolic.
Przewodnik muzealny opowiedział także młodzieży o życiu, działalności naukowej i społecznej wielkiego człowieka, jakim był Ignacy Łukasiewicz.
Zobaczyliśmy najstarszy, działający jeszcze szyb oraz kopanki „Franek” i „ Janina”, w których ciągle znajduje się „ czarne złoto”, czyli ropa naftowa. Uczniowie mogli poczuć jej zapach. Zwiedziliśmy też kuźnię, warsztat i kotłownię- obiekty, od których rozpoczął się przemysł naftowy.
Zwieńczeniem naszego zwiedzania była gra edukacyjna „ Oil City -Galicyjska gorączka” czarnego złota”. Dziękuję za miłą i przyjazną atmosferę, wspaniałą postawę uczniów podczas zwiedzania oraz zaangażowanie w czasie gry edukacyjnej.
Opiekun :
Elżbieta Wanik
Ciekawostka:
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. I. Łukasiewicza w Bóbrce skierowało wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
o wpisie zabytkowej kopalni ropy naftowej na listę Pomników Historii, co daje możliwość dalszego wpisania jej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO