W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nauczyciele i młodzież Naftówki w Krośnie zorganizowali przemarsz ulicami naszego miasta, śladami ważnych wydarzeń historycznych i wielkich Polaków- patriotów.

Celem tej nietypowej formy poznawania dziejów było upamiętnienie
i oddanie hołdu ludziom, dla których Ojczyzna nie była tylko pustym słowem.

W naszej wędrówce towarzyszyli nam mieszkańcy Krosna oraz zaproszeni goście. Spacer rozpoczęliśmy pod budynkiem RCKP, który obchodzi jubileusz 70-cio lecia. Po wysłuchaniu krótkich informacji dotyczących historii Naszej Małej Ojczyzny w okresie zaborów głos zabrała pani dyrektor RCKP, Dorota Cząstka, która opowiedziała zgromadzonym o różnych ciekawych formach świętowania Wielkiej Rocznicy.

Spod dawnego Domu Górnika udaliśmy się na Stary Cmentarz pod pomnik powstańców styczniowych. Miłą niespodzianką była obecność dzieci z przedszkola Planeta 21, które w skupieniu wysłuchały Roty wykonanej na trąbce przez jednego z uczniów szkoły.

Kolejnym etapem naszego przemarszu był pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie spotkaliśmy kanclerza PWSZ w Krośnie, pana Franciszka Tereszkiewicza. Zaprosił on uczestników do zwiedzania wystawy w budynku biblioteki PWSZ, zatytułowanej „Ojcowie niepodległości”.

Po obejrzeniu zgromadzonych eksponatów udaliśmy się pod pomnik Ignacego Łukasiewicza- patrioty, wynalazcy i filantropa, patrona naszej szkoły. Swą obecnością zaszczycił nas Prezydent Miasta Krosna pan Piotr Przytocki, który przypomniał młodzieży jak ważną postacią nie tylko dla Krosna ale i całego świata był Ignacy Łukasiewicz.

Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej na ulicy Powstańców Warszawskich. Każdy przystanek tej wędrówki to przypomnienie ważnych wydarzeń z dziejów naszej Małej Ojczyzny, okolicznościowe wiersze
i pieśni a przede wszystkim lekcje patriotyzmu.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy byli z nami na trasie i wspólnie z nami tworzyli szlak„Krosno i Krośnianie dla Niepodległej”.