Za nami pierwsze dni w Świdniku, mieście koordynatora projektu. Poznaliśmy nauczycieli oraz uczniów ze szkół słowackiej, norweskiej oraz litewskiej. Każdy z partnerskich krajów zaprezentował się podczas spotkania integracyjnego. Przedstawiliśmy krótki zarys kultury naszego kraju oraz regionu, szkoły, zainteresowań i pasji. Wzięliśmy także udział w dwóch panelach dyskusyjno – warsztatowych poświęconych tworzeniu stron internetowych związanych z tematyką projektu oraz jego logotypem. Praca w grupach zaowocowała czterema oryginalnymi pomysłami, które wzięły udział w konkursie na logo sygnujące realizowany projekt. Zwycięskim okazał się zespół litewski. Zwiedziliśmy także miasto Świdnik oraz miejsca związane z II wojną światową. Wieczory poświęcone są zajęciom integracyjnym, podczas których rozwijamy kompetencje językowe oraz zawieramy nowe przyjaźnie.
Za nami kolejny dzień wyjazdu w ramach projektu „ Future in the past”. Wtorek rozpoczęliśmy od kursu fotografii ze słowackim fotografem Robo Kocanem. Podczas spotkania ćwiczyliśmy różne techniki robienia zdjęć a wiedzę teoretyczną przełożyliśmy na praktykę podczas wizyty w muzeum historycznym w Świdniku. Pracowaliśmy w trzech grupach i skupiliśmy się głównie na doskonaleniu robienia zdjęć dokumentalnych, zróżnicowanych i artystycznych. Zajęcia z profesjonalistą były dla nas świetną przygodą i możliwością odkrycia nowej pasji. Po zakończonych warsztatach pan Kocan zaproponował nam pomoc w obróbce zrobionych zdjęć. Efekty końcowe są według nas rewelacyjne. Zapraszamy do fotorelacji.
Trzeci dzień projektu Erasmus+ upłynął nam pod znakiem historycznych wspomnień. Pierwszym punktem dnia była wizyta w muzeum historycznym. Następnie zwiedziliśmy słowacką Duklę, gdzie znajdują się pomniki z czasów wojny, Dolinę Śmierci oraz cmentarz niemieckich żołnierzy. Po lunch’u pojechaliśmy do Bardejowa, gdzie zwiedziliśmy rynek, po którym oprowadzały nas studentki tutejszej uczelni. Podziwialiśmy ratusz, Bazylikę św. Egidia oraz pomnik przedstawiający średniowiecznego kata. W czasie wolnym integrowaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu. Rozmawialiśmy o wspólnych zainteresowaniach, planach. Był to bardzo intensywny i ciekawy dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.
Czwartego dnia odwiedziliśmy muzeum kultury ukraińskiej, skansen z wieloma unikatowymi chatami. Mieliśmy możliwość zobaczenia w jakich warunkach uczyli się nasi rówieśnicy w ubiegłym stuleciu. Obejrzeliśmy także cerkiew i wzięliśmy udział w warsztatach wyplatania z wikliny. Każdy z nas stworzył niepowtarzalne wiklinowe serce. Specjalnie dla nas zagrała także słowacka, ludowa kapela. Następnie wszystkie szkoły partnerskie zaprezentowały się na otwarciu targów świątecznych, śpiewając piosenkę typową dla swojego kraju. Zwiedziliśmy stragany, na których mogliśmy spróbować typowo słowackich przysmaków. Popołudnie wykorzystaliśmy także na naukę i wzięliśmy udział w zajęciach z wykorzystaniem Etwinningu. Na zakończenie dnia słowaccy gospodarze przygotowali dla nas degustację regionalnych potraw. Zaprezentowali także ojczyste tańce a my chętnie przyłączyliśmy się do wspólnej zabawy.
Ostatniego dnia pobytu w Słowacji wczesnym rankiem wyruszyliśmy w trasę. Podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku Spis, największego w środkowej Europie. Następnie zatrzymaliśmy się w Wysokich Tatrach, największych górach Słowacji, gdzie spacerowaliśmy wokół jeziora Strba. Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy więc podziwiać piękne widoki podczas wędrówki. Po powrocie wszystkie grupy wyjazdowe spotkały się na uroczystym zakończeniu mobilności w Słowacji. Otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie „ Future in the past” a koordynator Ivana Lozinakova Saganova podsumowała działania projektowe. Był to czas na pożegnania, wspólne zdjęcia i podziękowania.
W odniesieniu do założeń projektowych uczyliśmy się także tolerancji do migrantów, uchodźców, by zrozumieć ich potrzebę akceptacji wśród środowisk lokalnych. Znaczącą rolę odegrały także spotkania z kombatantami wojennymi. Przedstawione przez nich historie przybliżyły nam czasy wojennych represji. Wyjazd do Słowacji był dla nas także niepowtarzalną okazją poznania nowych, ciekawych ludzi z różnych stron świata. Uczyliśmy się od siebie nawzajem kultury poszczególnych krajów, tradycji, obyczajów dnia codziennego. Sporo czasu przeznaczyliśmy na rozmowy w języku angielskim związane z tematyką projektu. Doskonaliliśmy także kompetencje językowe. Ponadto nabyliśmy umiejętności fotograficzne oraz informatyczne, dzięki uczestnictwu w warsztatach z profesjonalnym fotografem oraz zajęciach z Etwinnigu. Wyjazd był także okazją do nawiązania nowych przyjaźni, które mamy nadzieję przetrwają próbę czasu.
Dziękujemy bardzo słowackim partnerom za życzliwe, pełne pozytywnych emocji przyjęcie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania.