W dniach 29 – 30. 11. 2019 r. w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy AGH w Krakowie, a Zespołem Szkół Naftowo – Gazowniczych w Krośnie, uczniowie Koła Geologiczno-Geoturystycznego „GeoTur” oraz uczniowie klas geologicznych wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych uczestniczyli w cyklu zajęć zorganizowanych i przeprowadzonych pod kierunkiem pracowników AGH w Krakowie: dr inż. Grzegorza Machowskiego i dr inż. Piotra Olchowego. Zajęcia odbyły się na AGH w Krakowie. Program wizyty obejmował: zwiedzanie laboratoriów (m.in. Laboratorium Chromatografii Gazowej i Powierzchniowych Metod Geochemicznych oraz Laboratorium Petrofizyki) oraz prezentację o WGGiOŚ. Prezentację pod tytułem „Osuwanie się ziemi – zagrożenia i zniszczenia osuwiska” którą wygłosił dr. inż. Piotr Olchowy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach nt. wygłoszonych prezentacji przez poszczególnych prelegentów.
Uczestnictwo w tego typu zajęciach to ważny element kształcenia, pozwalający uczniom na rozwinięcie swoich pasji oraz realizację własnych pomysłów, a także pierwszy krok do kariery zawodowej. Młodzież spotyka się z wykładowcami oraz nabywa doświadczenia i kompetencje, które cenią sobie przyszli pracodawcy.
Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania również Muzeum Geologicznego. Zwiedzanie poszczególnych ekspozycji cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Mogli obejrzeć m. in. prezentację największych wydobytych okazów pegmatytów strzegomskich, a także minerały, skamieniałości i skały z Polski i świata.
Następnie udaliśmy się do Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Miękini. W programie znalazła się prezentacja dot. Centrum w Miękini, zwiedzanie laboratoriów oraz prezentacja KN KIWON.
Miękinia to miejscowość znana z wydobycia porfiru, który był stosowany do wyrobów materiałów drogowych. Kostka brukowa miękińska należała do materiałów kamiennych najbardziej typowych, a zarazem mających dużą wytrzymałość. Na terenie Miękini znajduje się również Małopolski Szlak Geoturystyczny.
Drugi dzień to oczekiwana przez uczniów 62. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Rektor Akademii Górniczo – Hutniczej oraz Dziekan WGGiOŚ.
Opiekunowie:
Wioletta Rajs-Rabska
Dorota Rohan