Projekt realizowany w Akcji 1 Mobilność edukacyjna; wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej, projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Projekt realizowano w ZSNG w Krośnie od 31-12-2017 do 30-12-2019 roku, a głównym jego  celem było zorganizowanie 4-tygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych dla 32 uczniów z klas trzecich, uczących się w zawodach: technik logistyk, technik geolog, technik ochrony środowiska i technik gazownictwa. Projekt został przygotowany we współpracy z partnerem Your International Training – irlandzką organizacją działająca w dziedzinie rozwoju zawodowego i edukacji. Instytucjami przyjmującymi uczniów były przedsiębiorstwa  specjalizujące się w branży logistycznej, geologicznej, ochrony środowiska i gazowniczej.

Celem ewaluacji było pozyskanie informacji mających wspomagać proces decyzyjny oraz budujących współodpowiedzialność za osiąganie założonych rezultatów. Przeprowadzenie ewaluacji projektu odbywało się w trakcie jego realizacji – na poszczególnych etapach zaplanowanych działań oraz po ich zakończeniu.

Na podstawie wyników badań ankietowych, rozmów, analizy SWOT zdiagnozowano, iż przedsięwzięcia spełniły oczekiwania grup docelowych zaangażowanych w realizowany projekt.

Skuteczna akcja promocyjno-upowszechniająca oraz opracowanie i rozdystrybuowanie

publikacji (Przewodnik dobrych praktyk) daje podstawy do stwierdzenia, iż efekty i doświadczenia wyniesione z realizacji projektu będą miały trwały charakter.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie technikum zdobyli praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższyli swoje umiejętności językowe. Podczas codziennych praktyk uczyli się także jak połączyć praktykę z przyswojoną wcześniej wiedzą. Mieli bezpośredni kontakt z szeroką gamą sprzętów niezbędnych do wykonywania pracy w określonym zawodzie. Poznali środowisko pracy, nawiązali liczne znajomości a co najważniejsze pokonali barierę językową. Zdobycie tego rodzaju doświadczenie z pewnością ułatwi im przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Ewaluacja była sposobem na sprawdzenie, czy projekt odpowiadał na faktyczne potrzeby naszych stażystów i czy został poprawnie zrealizowany. W naszej ocenie udział w projekcie przyczynił się do podniesienia jakości kształcenia praktycznego w szkole. Nauczyciele – opiekunowie mieli możliwość przyjrzenia się metodom pracy za granicą. Zaobserwowane sposoby pracy z uczniem, materiały dokumentacyjne tj. zdjęcia i filmy, opinie zostały przedstawione nauczycielom podczas wielu spotkań (rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami, uroczyste podsumowanie działań projektowych). Udział w projekcie spowodował duże zaangażowanie społeczności szkolnej w ramach przygotowań i realizacji projektu oraz działań upowszechniających rezultaty mobilności. Współpraca z partnerem pozwoliła na nawiązanie nowych kontaktów, wymianę doświadczeń, szersze spojrzenie na problemy młodzieży, modyfikację planowania i kierowania karierą zawodową uczniów.

Udział w stażu zagranicznym uczniów przyczynił się do zwiększenia prestiżu szkoły w środowisku lokalnym. Szkoła postrzegana jest przez instytucje zewnętrzne, rodziców, przedstawicieli lokalnych władz, jako placówka rozwijająca się, stale doskonaląca swoje metody i formy pracy, nieustannie podnosząca poziom kształcenia oraz oferująca uczniom dostęp do poszerzania swoich kwalifikacji. Uczniowie oceniają ją jako bezpieczną atrakcyjną, dającą możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Było WARTO!

Stażyści i nauczyciele ZSNG w Krośnie

1. ankieta 1a

1. ankieta 1b

2. ankieta 2a

2. ankieta 2b

3. ankieta 3a

3. ankieta 3b