Decyzją Sejmu, rok 2022 będzie Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Naftówka, jako jedna z najstarszych szkół noszących imię ojca przemysłu naftowego rozpoczyna przygotowania do przeżycia tego całorocznego wydarzenia, mającego na celu upamiętnienie wybitnego Polaka, oraz przybliżenie jego osoby i dziedzictwa współczesnym pokoleniom.

Dlaczego 2022? W marcu nadchodzącego roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin, a w styczniu — 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza. Jak napisano w Uchwale Sejmu z dnia 29 października br., „należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata”.

Początkom dzieła I. Łukasiewicza towarzyszyły duże trudności. Ze względu na trudną stytuację finansową rodziny musiał zrezygnować z nauki w gimnazjum i podjął pracę jako pomocnik aptekarski. „Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Działał we Lwowie, pracując w aptece Piotra Mikolascha, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę. Pracował także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie. W powiecie krośnieńskim, w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 roku pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej […] Z kolei w Ulaszowicach, w Klęczanach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerie ropy naftowej” – podkreślono w uchwale.

„Jako twórca przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz wyprzedził Amerykanów i Rumunów” – wskazano w uchwale. „Był też wynalazcą lampy naftowej. W 1853 roku przy świetle skonstruowanej przez niego lampy wykonano pierwszą nocną operację w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie. Zmarł w Chorkówce, a pochowany został w Zręcinie koło Krosna” – przypomniano w uchwale.

W uchwale zwrócono także uwagę na patriotyczną i charytatywną postawę i działalność Łukasiewicza. „Jako twórca i organizator przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz doprowadził do rozwoju Podkarpacia, a stopniowo znacznej części polskich ziem pod zaborami, tworząc bardzo wiele miejsc pracy i podnosząc poziom życia mieszkańców”. „Jego liczni następcy — przemysłowcy naftowi doprowadzili do rozkwitu tej gałęzi polskiej gospodarki. Na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii. Także dzisiaj jest patronem przemysłu naftowo-gazowniczego i rafineryjnego w Polsce, a Jego dziedzictwo powinno być mocno i stale rozwijane oraz propagowane w Europie i na świecie” – oceniono.

Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.