Międzynarodowy Dzień Geologa to święto wszystkich, którzy badają i próbują zrozumieć Ziemię oraz jej historię. Z tej okazji życzymy Wam niesłabnącej energii do ujawniania tajemnic naszej planety. Wszystkim, którzy badają i próbują zrozumieć Ziemię – naszym Koleżankom i Kolegom Geologom – życzymy wielu fascynujących odkryć i satysfakcji z nauki w naszej szkole. Szczególnie serdecznie witamy uczniów klasy I geologicznej, którzy zaczynają przygodę z geologią.
Geolog to specjalista, który zajmuje się studiami i badaniem budowy Ziemi oraz analizą procesów geologicznych, którym ona ulega. Wiemy jednak, że geologia to fascynująca dziedzina wiedzy, stanowiąca dla wielu nie tylko wyuczony zawód, ale przede wszystkim pasję i styl życia. To wysiłek wielu osób zaangażowanych w naukę oraz służbę geologiczną odkrywającą tajemnice Ziemi. Wiedzę zdobytą w terenie zamieniają na mapy, przekroje i bazy danych. Są wszędzie tam, gdzie z powodu procesów geologicznych czy aktywności górniczej zagrożone jest środowisko i bezpieczeństwo ludzi oraz infrastruktury.
Aby udowodnić tę tezę, przeprowadzono krótką ankietę wśród samych zainteresowanych i opracowano portret współczesnego geologa.
Pasja, rodzinna tradycja lub zupełny przypadek – to najczęściej wskazywane motywy wyboru geologa.
Jak wygląda praca geologa?
Mapa, młotek i łopata, a w biurze ołówek, cyrkiel i linijka. Taka geologia to już raczej przeszłość. Dziś do pracy wykorzystuje się drony, satelity i lasery, a prace kameralne wykonuje się na komputerach uzbrojonych w nowoczesne programy graficzne. I choć większość pracujących w zawodzie geologa świetnie odnajduje się w świecie cyfrowych danych, to nadal uwielbiają oni pracę w terenie, stanowiącą w gruncie istotę zawodu.
Przyszłość geologii
Jakie są najważniejsze wyzwania i perspektywy dla geologii? Co jest jeszcze do zrobienia? To niełatwe pytanie dla geologów, którzy na co dzień patrzą w przeszłość. Ale i tu nie zabrakło dobrych pomysłów.
- Promień Ziemi ma ok. 6371 km. Rozpoznaliśmy (mniej więcej) 7 km. Jest co robić.
- Przyszłością jest geologia cyfrowa, połączenie merytorycznej wiedzy z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Jednak, aby móc właściwie skorzystać z tych technologii musimy nauczyć się mówić tym samym językiem – to jest standaryzować terminy geologiczne, jakimi się posługujemy oraz formaty i wytyczne, jakie stosujemy przy tworzeniu i udostępnianiu danych i opracowań geologicznych – zarówno w kraju, jak i na świecie.
- Wiele specjalizacji trzeba przedefiniować, dostosowując je do nowych wyzwań cywilizacyjnych.
- Ważne jest zadbanie o ochronę zasobów wód pitnych i ochrona ich jakości. Trzeba dokończyć projekty kartografii hydrogeologicznej w skali kraju poświęcone wrażliwości warstwy wodonośnej na zanieczyszczenia.
- Rozwój geologii powinien iść głownie w kierunku ochrony środowiska, stąd tak ważne jest moim zdaniem geoturystyka, poprzez którą można budować wyższą świadomość ekologiczną. Istotna jest kontrola terenów zurbanizowanych w kierunku zagrożeń geologicznych (na przykład spowodowanych ruchami masowymi), zapobieganie kradzieży surowców, monitoring miejsc podejrzanych o składowanie odpadów. Bardzo cenne dla rozwoju gospodarki może być również rozwój geotermii.
- Wyzwaniem jest dostosowanie się do światowej polityki klimatycznej i europejskiego zielonego ładu, znalezienie dla geologii nowego miejsca jako nadal nauki stosowanej i ważnej gospodarczo. Zawód geologa może być przyszłościowy, jeżeli ludzkość stwierdzi, że kolonizacja Księżyca i Marsa jest konieczna lub zniesie embargo na poszukiwanie kopalin na Antarktydzie.
- W geologii nic nie jest pewne i do końca sprawdzalne. Wraz z rozwojem nauki i nowych metod badawczych trzeba weryfikować niektóre teorie i poglądy.
- Bez geologii niemożliwe byłyby jakiekolwiek inwestycje wymagające wiedzy z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii czy geotechniki. Jesteśmy fundamentem współczesnych inwestycji.
- Geologia jest dziedziną o szerokim spektrum zastosowań. Począwszy od geologii podstawowej (sedymentologia, stratygrafia, mineralogia, petrografia, geochemia) kończąc na praktycznej geologii stosowanej (geologia złożowo-gospodarcza, inżynierska, środowiskowa, hydrogeologia). Geologia odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach gospodarki.
- Przed nami wiele wyzwań. Wciąż rosnące potrzeby ludzi należy połączyć z ochroną planety. Trzeba zmienić klasyczne podejście do surowców i energii na bardziej holistyczne. Należy się skupić na poszukiwaniu rozwiązań efektywnych i opłacalnych ekonomicznie, ale bez negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.
I tego właśnie życzymy wszystkim geologom!
Jak ciekawa jest geologia, obrazuje galeria pt. „Jeden dzień z pracy geologa”, którą będziecie mogli obejrzeć na stronie internetowej szkoły (naftowka.pl) oraz na facebooku.
Uczniowie klas IV bg i IV bgs
Wioletta Rajs-Rabska
Dorota Rohan