To już piąte spotkanie z cyklu szkoleń – odbyło się 14 marca 2024 r.
Wykład był poświęcony ETYKIECIE LOGISTYCZNEJ oraz GS1 w SIECIACH DOSTAW.

Spotkanie prowadził dr inż. Aleksander Niemczyk – prof. WSL. Zajmuje się przede wszystkim problematyką zarządzania magazynami i łańcuchami dostaw a także wykorzystywaniem automatycznej identyfikacji, systemów informatycznych i standardów GS1. Posiada bogate doświadczenie praktyczne w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, w tym produkcyjnymi, w kierowaniu pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Instytucie Logistyki i Magazynowania (obecnie Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny) oraz w tworzeniu i wdrażaniu systemów zarządzania jakością.

Główne zagadnienia poruszane podczas wykładu:

  • Podstawowe informacje o etykiecie GS1.
  • Wykorzystanie etykiety w sieci dostaw i w magazynie.
  • Sieci handlowe wymagające etykiet logistycznych GS1.
  • Szczególne przypadki wykorzystania etykiet logistycznych
  • Struktura Seryjnego Numeru Jednostki Wysyłkowej SSCC

PODSUMOWANIE wykładu
Etykieta logistyczna to nośnik za pomocą, którego przedsiębiorstwa wymieniają się ze sobą informacjami w sposób jednoznaczny dla całego świata. Dane na etykiecie logistycznej są zapisane w postaci tekstu oraz kodu kreskowego.  System GS1 jest systemem powiązanym z etykietą logistyczną, pozwala na zarządzanie łańcuchem dostaw, optymalizuje gospodarkę elektroniczną oraz daje możliwość śledzenia produktu przy wykorzystaniu najnowocześniejszych systemów informatycznych.

Zastosowanie etykiety logistycznej przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwu. Przyspiesza proces przyjmowania dostaw, ułatwia identyfikację jednostek wysyłkowych, obniża koszty logistyczne, wspomaga działanie magazynu i procesu dystrybucji, a także ułatwia kontakt pomiędzy kontrahentami. Przedsiębiorstwa powinny zatem inwestować w rozwój odpowiednich systemów etykietowania logistycznego, aby usprawnić swoje procesy logistyczne i osiągnąć konkurencyjną przewagę na rynku.

Przypomnijmy … AKADEMIA MŁODEGO LOGISTYKA to nowa formuła spotkań on-line adresowana do uczniów czwartych klas techników (kształcących się w zawodach technik logistyk i technik spedytor). Program obejmuje całoroczny cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień logistyki. Wykłady odbywają się w trybie on-line za pośrednictwem platformy cyfrowej udostępnionej przez Organizatora – Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

Cykl wykładów zostanie zakończony testem opracowanym przez Organizatora. Uczniowie, którzy zaliczą test zostaną uhonorowani certyfikatem ukończenia Akademii Młodego Logistyka, podpisanym przez Rektora Wyższej Szkoły Logistyki.

Nauczyciele logistyki:
Magdalena Gajda
Tomasz Czaja