Jak Chiny stały się „fabryką świata”?

To już ósme – ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu szkoleń – odbyło się 24 kwietnia 2024 r.

Temat wykładu: Jak Chiny stały się „fabryką świata”?

Spotkanie prowadził dr inż. Mariusz Szuster – kierownik Katedry Logistyki i Łańcuchów Dostaw Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Główne zagadnienia poruszane podczas wykładu:

  • Początki chińskiej dominacji w przemyśle;
  • Logistyka w wymiarze międzynarodowym;
  • Konsekwencje industrializacji Chin i ekspansywnej polityki gospodarczej;
  • Czy Chińczycy zmienią swoje podejście do życia i do świata?

PODSUMOWANIE wykładu
Chiny są światowym liderem w produkcji traktorów, rowerów, zabawek, ubrań. Masowo produkują komputery, smartfony, obuwie i narzędzia. Fabryki działające w Chinach mogą wytwarzać produkty dla wielu, nawet konkurujących ze sobą marek.

Noblista Joseph Stiglitz powiedział „wolny handel nie istnieje”, a jeden z ekonomistów stwierdził niedawno: „chiński okręt w zastraszającym tempie nabiera wody, a do jej wylewania rząd w Pekinie używa dziurawych wiader”.

Sytuacja ekonomiczna tego państwa pogarsza się, zmniejszają się zachodnie inwestycje – czyżby to początek wielkiego kryzysu finansowego …? Czas pokaże.

Podsumowując – światowy model gospodarczy szybko się nie zmieni, tysiące fabryk nie znikną z dnia na dzień, a ich ewentualne zastąpienie też nie będzie łatwe.

Przypomnijmy … AKADEMIA MŁODEGO LOGISTYKA to nowa formuła spotkań on-line adresowana do uczniów czwartych klas techników (kształcących się w zawodach technik logistyk i technik spedytor). Program obejmuje całoroczny cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień logistyki. Wykłady odbywają się w trybie on-line za pośrednictwem platformy cyfrowej udostępnionej przez Organizatora – Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

Cykl wykładów zostanie zakończony testem opracowanym przez Organizatora. Uczniowie, którzy zaliczą test zostaną uhonorowani certyfikatem ukończenia Akademii Młodego Logistyka, podpisanym przez Rektora Wyższej Szkoły Logistyki.

Nauczyciele logistyki:
Magdalena Gajda
Tomasz Czaja