21 września 2024 roku w Zespole Szkół Naftowo – Gazowniczych w Krośnie odbyła się kolejna, IV edycja Pikniku Naukowego H2 Krosno „Wodorowy zawrót głowy”. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników nauki. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Joanna Kubit, która podkreśliła, że wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o wodorze. W gronie licznych gości znaleźli się: Piotr Zych – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Bronisław Baran – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, prof. Ewa Kmiecik – Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH Kraków, dr Grzegorz Machowski – Prodziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH Kraków.

Wydarzenie obfitowało w liczne atrakcje, które miały na celu popularyzację wiedzy z różnych dziedzin nauki. Jedną z nich był specjalny pokaz chemiczny. Miłośnicy szachów mogli podziwiać wystawę szachów kolekcjonerskich, zainteresowani minerałami oglądali okazy z różnych stron świata, które przyciągały uwagę swoim pięknem i unikalnymi kształtami. Odbyły się także interesujące referaty na tematy związane z przyszłością energetyki, m.in. „Biały wodór”, „Toyota Mirai” oraz „Silnik wodorowy”, które poszerzyły wiedzę słuchaczy na temat innowacyjnych technologii wodorowych w motoryzacji. Zagadnienia związane z technologią wodorową zaprezentowali: dr Grzegorz Machowski, Prodziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, dr inż. Michał Mareczek razem z  Jakubem Wagnerem ze Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Krakowskiej oraz dr Krzysztof Weigiel-Milleret z Politechniki Krakowskiej.

Głównym celem przedsięwzięcia była popularyzacja nauki przez zabawę i doświadczenia. W tym zakresie szkołę wsparły: Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Centrum Nauki Łukasiewicz z Rzeszowa oraz dwie instytucje edukacyjne – Sieć Badawcza Łukasiewicz ITECH oraz IBE – Instytut Badań Edukacyjnych. Elektrolizery, teleskopy, wyspy klocków do konstruowania, doświadczenia w zakresie fizyki i chemii to tylko część atrakcji.

Nie zabrakło również praktycznych elementów – odbył się pokaz pierwszej pomocy, który miał na celu uświadomienie, jak kluczowa jest umiejętność reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Ważnym momentem było także odsłonięcie defibrylatora, ufundowanego przez Paulinę i Łukasza Zająców, właścicieli krośnieńskiej spółki CHAWER. Znajduje się on na ścianie przed głównym wejściem do szkoły. Uczniowie Naftówki przygotowali również wyjątkowy koncert.

Swoje stoiska mieli partnerzy szkoły w tym: ORLEN – Oddział PGNiG w Sanoku, spółki z Grupy ORLEN – PGNiG Technologie, Polska Spółka Gazownictwa oraz Exalo Drilling, a także spółka GGT Solution, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Krakowska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, IBE, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH, Uzdrowisko Rymanów S.A., Bank Spółdzielczy w Rymanowie, LIVESTUDIO Kamienie Naturalne, Straż Miejska w Krośnie, OSP Krosno -Turaszówka.

W tym roku do grona partnerów pikniku dołączyła Autoryzowana Stacja Dealerska Toyota DAKAR – TOYOTA RZESZÓW, która zaprezentowała między innymi Toyotę Mirai – elektryczne auto zasilane wodorem.

Piknik Naukowy w Zespole Szkół Naftowo – Gazowniczych w Krośnie okazał się niezwykle udanym wydarzeniem. Atrakcyjna, ciekawa forma nauki stała się inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy o innowacyjnych technologiach, służących środowisku naturalnemu.