Technikum
Cykl kształcenia: 5 lat
Technik wiertnik to osoba, która posiada wykształcenie niezbędne do wykonywania otworów wiertniczych:
- do poszukiwania i eksploatacji wód pitnych jak i mineralnych;
- do poszukiwania i eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego;
- do zatłaczania i poboru gazu ziemnego i ropy naftowej w podziemnych magazynach;
- geotermalnych umożliwiających korzystanie z energii cieplnej z wnętrza ziemi;
- geoinżynieryjnych umożliwiających badanie gruntu pod budownictwo;
- strzałowych wykorzystywanych w pozyskiwaniu surowców skalnych w kamieniołomach;
- wykonywanych w górnictwie podziemnym w kopalniach węgla, miedzi, soli;
- służących do eksploatacji soli i siarki metodami otworowymi;
- przy wykonywaniu przewiertów sterowanych umożliwiających przeprowadzanie rurociągów pod przeszkodami terenowymi metodą bezwykopową;
- służących do wykonywania przewiertów pod drogami (tzw. mikrotunelingu);
Ponadto technik wiertnik może pracować w serwisach takich jak:
- serwis płuczkowy;
- kontrolno-pomiarowy;
- wierceń kierunkowych;
Tak szerokie zastosowanie prac wiertniczych daje szansę podjęcia ciekawej i wysoko płatnej pracy w Polsce lub na świecie. Szanse pracy daje także duża liczba inwestycji budowlanych w Polsce, ponieważ z pracami takimi wiążą się zawsze odwierty techniczne czy też np. studnie głębinowe. Szeroką możliwość zatrudnienia dają prywatne firmy wykonujące różnego typu wiercenia.
Przygotowanie do zawodu wiertnika wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również poznania strony praktycznej. Naftówka, dzięki współpracy z firmami branżowymi (np. PGNiG, KGHM Polska Miedź, Exalo Drilling, PGNiG Technologie, PeBeKa), daje swoim uczniom doskonałą możliwość odbywania praktyk w miejscach, gdzie w przyszłości mogą znaleźć pracę.Szczególnie atrakcyjną ofertą dla uczniów Naftówki jest możliwość odbycia stażu wakacyjnego na platformie wiertniczej na Bałtyku.
TO CIEKAWE
To mało znany fakt, ale przez prawie pół wieku, poczynając od odkrycia Ignacego Łukasiewicza byliśmy światową potęgą naftową. Na Podkarpacie przyjeżdżali nafciarze z całego świata, by podpatrywać metody destylacji i wydobycia ropy naftowej. W rekordowym roku 1906 wydobyto w Polsce ponad 2 mln ton ropy!
Kształcenie w zawodzie technik wiertnik odbywa się zgodnie z założeniami reformy szkolnictwa zawodowego, zgodnie z którą wyodrębnione zostały dwie kwalifikacje:
- MG.08 Wykonywanie prac wiertniczych
- MG.34 Organizacja i prowadzenie prac wiertniczych
Kształcenie w każdej z tych kwalifikacji kończy się egzaminem potwierdzającym opanowanie przez uczniów wiedzy i umiejętności zapisanych w nowej podstawie programowe. Dyplom potwierdzający zdobycie danej kwalifikacji jest ważny w całej Unii Europejskiej.
W technikum przedmioty zawodowe obejmują:
- geologię czyli naukę o skałach, minerałach i budowie Ziemi,
- geofizykę (pomiary w otworach wiertniczych) i geodezję,
- wiertnictwo – gdzie uczniowie poznają ciekawe techniki wiertnicze stosowane podczas wydobywania różnych bogactw naturalnych, a także sposoby wykonywania otworów:
- bardzo głębokich,
- studziennych,
- fundamentowych pod obiekty budowlane,
- pod tunele,
- w celu badania podłoża gruntowego pod autostrady i inne obiekty.

TECHNIK LOGISTYK planuje, organizuje, kieruje i kontroluje przemieszczanie towarów od producenta do konsumenta; dostarcza towar zgodnie z zamówieniem klienta we wskazane miejsce i czas; optymalizuje koszty dostawy towarów; dokonuje wyboru procedury zakupów i analizuje ich stan; obsługuje zamówienia i organizuje transport wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.
Logistyka to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki dotycząca szeroko rozumianego transportu lądowego, lotniczego i wodnego oraz zarządzania przepływem materiałów.
Oprócz ogólnej orientacji w zasadach funkcjonowania gospodarki i firmy uczniowie nabywają umiejętności zarządzania zapasami, przygotowania zaopatrzenia materiałowego w przedsiębiorstwie, dobierania środków transportu, realizowania łańcucha dostaw, przeprowadzania negocjacji z klientem, sporządzania ofert cenowych na usługi logistyczne, stosowania narzędzi statystycznych.
TECHNIK LOGISTYK to kierunek polecany młodzieży przedsiębiorczej i kreatywnej, z wyobraźnią i zdolnościami planowania oraz organizowania różnych przedsięwzięć. Specjalność ta – to jedyne w swoim rodzaju połączenie wiedzy technicznej, informatycznej i ekonomicznej.
Kierunek ten jest dla uczniów otwartych na nowe rozwiązania i komunikatywnych w stosunkach międzyludzkich! To propozycja dla tych, którzy poszukują ciekawego, nowatorskiego kierunku nauczania – kierunku gwarantującego pracę dzięki wszechstronności kształcenia. Jest to oferta dla osób lubiących planować swoje działania! To zawód z przyszłością – pozwalający sprawnie zarządzać transportem, magazynem, dystrybucją, środowiskiem, przeprowadzać akcje ewakuacyjne w sytuacjach kryzysowych, dbać o zaopatrzenie np. wojska czy policji.
W czasie nauki uzyskasz następujące kwalifikacje:
• AU.22 Obsługa magazynów,
• AU.32 Organizacja transportu.
W ramach pierwszej kwalifikacji nabędziesz umiejętności:
- zarządzania zapasami i magazynem,
- realizacji procesów magazynowych,
- obsługi magazynów przy-produkcyjnych,
- obsługi magazynów dystrybucji,
- planowania zadań produkcyjnych i dystrybucyjnych,
Możesz następnie podjąć pracę np. na stanowiskach:
- specjalisty ds. sprzedaży i prognozowania popytu,
- specjalisty ds. planowania zakupów, produkcji i zapasów
- specjalisty ds. handlu elektronicznego,
- specjalisty ds. dystrybucji.
W ramach drugiej kwalifikacji nabędziesz umiejętności:
- planowania i organizowania procesów transportowych,
- planowania i organizowania procesów spedycyjnych,
- dobierania środków technicznych i technologii przeładunkowych,
- dokumentowanie realizacji procesów transportowo – spedycyjnych,
- sporządzania dokumentacji transportowej w języku polskim i języku obcym;
Możesz potem podjąć pracę na stanowiskach:
- specjalisty ds. transportu krajowego i międzynarodowego,
- specjalisty ds. transportu wewnętrznego,
- spedytora,
- specjalisty ds. obsługi klienta.
UWAGA! Umiejętności i zdolności logistyczne wykorzystasz np. w magazynie, centrum dystrybucyjnym, firmie kurierskiej, zakładzie produkcyjnym, biurze podróży, policji, straży pożarnej oraz prowadząc własną działalność gospodarczą bez względu na branżę.
Zajęcia prowadzone są metodami innowacyjnymi w oparciu o nowoczesne specjalistyczne programy komputerowe (Insert GT, E-mapa, Cartalltruck i inne) oraz Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe.
Osiągnięcia logistyczne naszych uczniów:
- Corocznie nasi uczniowie zdobywają tytuły laureatów i finalistów Ogólnopolskich Konkursów i Olimpiad Logistycznych i Spedycyjnych.
- Liga Młodych Logistyków 2018 r – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – finał szkolnej drużyny
- II Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna 2018 r.- awans 7 uczniów do drugiego etapu olimpiady
- I Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistycznej w Sopocie – 2017 – 2 laureatów
- IX Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna w Poznaniu – 2017 r. 4-ch finalistów w tym 2 laureatów
- VI Olimpiada Logistyczna – Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu 2017 r. I i III miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w Dąbrowie Górniczej 2017 r. II miejsce,
- Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w Wyższej Szkole Biznesu Dąbrowie Górniczej 2016 r. I miejsce, VI miejsce
- Wojewódzki Konkurs Wiedzy Logistycznej w Rzeszowie – 2016 r. I miejsce, II miejsce, III miejsce,
- V Olimpiada Logistyczna we Wrocławiu -Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu 2016 r. III miejsce
Uczniowie „Naftówki” uczestniczą w projektach: PO WER oraz ERASMUS + , współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu mogą odbywać 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Irlandii i poznać funkcjonowanie firm zagranicznych. Mogą również porównać polskie techniki i metody pracy z metodami stosowanymi w innych krajach europejskich. Zakwaterowane u rodzin irlandzkich to zaleta wyjazdu, ponieważ trzeba porozumiewać się w języku angielskim, a tym samym przełamywać bariery komunikacyjne i poszerzać słownictwo. Podróż do Irlandii to jednak nie tylko praca i obowiązki, ale też możliwość zwiedzenia pięknych miejsc. Uczniowie pozytywnie oceniają swój pobyt na Zielonej Wyspie:
Adam : „Praktyki w Irlandii były dla mnie świetnym doświadczeniem. Zdobyłem nowe umiejętności, poznałem wielu ludzi, podszlifowałem język angielski i zobaczyłem piękne miejsca, które na zawsze zapamiętam.”
Gabriela i Dominika: „ W trakcie praktyk przyswoiliśmy słownictwo zawodowe w języku angielskim. Najbardziej podobały nam się zajęcia w terenie, oglądanie wysadów kalcytowych, klifów oraz oceanu. Zdobytą wiedzę wykorzystamy na pewno w szkole, a wspomnienia pozostaną na zawsze w naszej pamięci.”
Konrad: „Odbycie praktyk zawodowych to świetna sprawa na poznanie środowiska pracy, natomiast odbycie praktyk zawodowych za granicą to idealny pomysł dla osób wiążących swoją przyszłość z zagranicą. Praktyka w obcym kraju to ogromna szansa zdobycia dobrze płatnej pracy połączona ze świetną rozrywką płynącą z pobytu w innym państwie. Polecam wszystkim! ”
Brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu
Technik geolog – to zawód i pasja! To kierunek adresowany do wszystkich osób pragnących poznać najpiękniejsze
zakątki świata. Geologia to fascynujący świat przyrody i jej najciekawszych i najbardziej intrygujących zjawisk. Geologia związana jest z poszukiwaniem i wydobyciem skał i minerałów a w najbliższej przyszłości niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego.
Jeżeli jesteś ciekawy odkrywaniem dawnego i współczesnego świata -zapraszamy do technikum geologicznego. Geologia pozwoli poznać prawa natury rządzące światem, a także rozmieszczeniem w skorupie ziemskiej surowców mineralnych, które wpływają na życie człowieka i bieg dziejów ludzkości.
Najnowsze geologiczne metody badawcze pozwolą określić przydatność i wykorzystanie naturalnych zasobów ziemi. Bez działalności geologów nie można dzisiaj eksploatować złóż surowców mineralnych, gospodarować zasobami wód podziemnych czy określać warunków budowy obiektów itp.
Geolog poznaje obiekty geoturystyczne Polski oraz świata. Opisuje i bada zabytki skalne, organizuje trasy i imprezy geoturystyczne.
Geoturystyka to kierunek adresowany do wszystkich osób zainteresowanych geografią, ochroną środowiska, a w szczególności zjawiskami i obiektami przyrody nieożywionej, nowymi formami turystyki oraz organizacją i marketingiem usług turystycznych.
Geologia i geoturystyka pozwala znaleźć odpowiedź na odwieczne pytania:
kiedy i w jaki sposób powstał człowiek i jego świat?
W ramach zajęć teoretycznych i wycieczek przedmiotowych uzyskasz odpowiedzi na wiele pytań m.in.:
- jak doszło do powstania Ziemi?
- skąd bierze się woda?
- co, a może kto spowodował wyginięcie dinozaurów?
- czy lodowce faktycznie stopnieją?
- czym różni się piryt od złota?
W ramach zajęć edukacyjnych kształcenie odbywa się także w formie ćwiczeń terenowych i praktyk odbywających się w:
- Karpatach
- Górach Świętokrzyskich
- Rudawce Rymanowskiej
Dzięki naukom geologicznym na „kamień” sprzed milionów lat spojrzysz jak na tętniący życiem organizm, w którym została zawarta historia ewolucji życia na Ziemi.
Geolog:
- w terenie– dokonuje obserwacji i pomiarów, prowadzi szczegółowe notatki na podstawie których wykonuje mapy i przekroje wykorzystywane przy budowie dróg, tuneli, kopalni, regulacji rzek, osiedli mieszkaniowych i innych budowli.
- przy wierceniu– pobiera próbki przewiercanych skał, sporządza profile otworów wiertniczych, dokumentuje miejsca występowania kopalin i surowców użytecznych.
- zatrudniony w biurze– przetwarza komputerowo dane geologiczne a najnowsze metody badawcze pozwolą określić miejsce i czas występowania naturalnych zagrożeń jakimi są trzęsienia Ziemi, wybuchy wulkanów czy tsunami.
Przedmioty zawodowe takie jak geologia, kartografia, geodezja, geoturystyka, wiertnictwo, prawo geologiczne i gór
nicze, ćwiczenia terenowe i lekcje z wykorzystaniem zawodowego języka obcego i programów komputerowych zapewniają wiedzę potrzebną współczesnemu technikowi do podjęcia pracy zawodowej. Obowiązujące przedmioty ogólnokształcące i zdob
ycie matury umożliwiają również kontynuację nauki na wyższych uczelniach, np.: AGH w Krakowie (na różnych wydziałach), Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim , Jagiellońskim oraz wielu innych w Polsce.
W tym zawodzie liczy się pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania zagadek, problemów naukowych i dedukcyjne myślenie. Jeśli ktoś wybiera karierę naukową, musi mieć cierpliwość do pracy laboratoryjnej, jeśli chce być geologiem praktykiem, powinien być przygotowany do pracy w terenie, w górnictwie, budownictwie i przemyśle wydobywczym.
Uczniowie „Naftówki” uczestniczą w projektach: PO WER oraz ERASMUS + , współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu mogą odbywać 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Irlandii i poznać funkcjonowanie firm zagranicznych. Mogą również porównać polskie techniki i metody pracy z metodami stosowanymi w innych krajach europejskich. Zakwaterowane u rodzin irlandzkich to zaleta wyjazdu, ponieważ trzeba porozumiewać się w języku angielskim, a tym samym przełamywać bariery komunikacyjne i poszerzać słownictwo. Podróż do Irlandii to jednak nie tylko praca i obowiązki, ale też możliwość zwiedzenia pięknych miejsc. Uczniowie pozytywnie oceniają swój pobyt na Zielonej Wyspie:
Adam : „Praktyki w Irlandii były dla mnie świetnym doświadczeniem. Zdobyłem nowe umiejętności, poznałem wielu ludzi, podszlifowałem język angielski i zobaczyłem piękne miejsca, które na zawsze zapamiętam.”
Gabriela i Dominika: „ W trakcie praktyk przyswoiliśmy słownictwo zawodowe w języku angielskim. Najbardziej podobały nam się zajęcia w terenie, oglądanie wysadów kalcytowych, klifów oraz oceanu. Zdobytą wiedzę wykorzystamy na pewno w szkole, a wspomnienia pozostaną na zawsze w naszej pamięci.”
Konrad: „Odbycie praktyk zawodowych to świetna sprawa na poznanie środowiska pracy, natomiast odbycie praktyk zawodowych za granicą to idealny pomysł dla osób wiążących swoją przyszłość z zagranicą. Praktyka w obcym kraju to ogromna szansa zdobycia dobrze płatnej pracy połączona ze świetną rozrywką płynącą z pobytu w innym państwie. Polecam wszystkim! ”
TECHNIK GAZOWNICTWA to zawód wyjątkowy, ciekawy z dużymi możliwościami rozwoju. Zdobędziesz go w Naszej Szkole, która posiada bogatą tradycję naftowo-gazowniczą i nowoczesne wyposażenie dydaktyczne (specjalistyczny sprzęt oraz narzędzia do nauki zawodu). Zajęcia z przedmiotów zawodowych prowadzone są w klasopracowni gazownictwa , w której uczniowie zdobywają kluczowe umiejętności do pracy w zawodzie (zgrzewanie rur, montaż instalacji gazowych, przeprowadzanie prób szczelności i wiele innych). Szkoła oferuje możliwość wyjazdów na praktyki zawodowe krajowe, a także zagraniczne w ramach projektów: PO WER oraz ERASMUS + , współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zdobyte umiejętności pozwalają na zdobycie atrakcyjnej pracy w przemyśle naftowo-gazowniczym lub w małych zakładach instalacyjnych.
Technik gazownictwa to zawód z przyszłością.
Konieczność ochrony środowiska i przestawienia systemów grzewczych na ekologiczne paliwa gazowe to rozwój branży gazowej, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów i atrakcyjna praca w zawodzie technik gazownictwa.
Klasa jest objęta patronatem przez Polską Spółkę Gazownictwa.
- Zostając technikiem gazownictwa, zdobywasz wiedzę z zakresu:
- budowy i eksploatacji sieci gazowych,
- opracowywania projektów instalacji gazowych,
- projektowania w programie komputerowym SolidEdge, ZWCAD i AutoCAD,
- wykonywania instalacji gazowych, cieplnych i sanitarnych.
Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą pracować w:
- zakładach wytwarzających, przetwarzających i przesyłających paliwa gazowe,
- przedsiębiorstwach montażowych instalacji gazowych i grzewczych,
- firmach zajmujących się budową i utrzymywaniem sprawności sieci gazowych oraz ciepłowniczych,
- prowadzić własną działalność gospodarczą.
Absolwenci mogą również kontynuować dalszą naukę:
- na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na wydziale Energetyki i Paliw, wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu na kierunku Inżynierii Naftowej i Gazowniczej,
- w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie na kierunku Budownictwo lub Inżynieria Środowiska,
- na innych wyższych uczelniach technicznych.
Przeciwwskazania zdrowotne: ograniczenia ruchowe kręgosłupa oraz kończyn dolnych, nadpobudliwość nerwowa, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, choroby serca, brak powonienia.
Jest to kierunek bardzo przyszłościowy związany z:
- Eksploatacją złóż gazu ziemnego oraz podziemnym magazynowaniem gazu
- Eksploatacją złóż ropn o – gazowych na lądzie i morzu,
- Eksploatacją soli i siarki w zakładach otworowych,
- Udostępnianiem i eksploatacją wód podziemnych, mineralnych i geotermalnych,
- Zagospodarowaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
Górnictwo otworowe jako zawód obejmuje ludzi zajmujących się eksploatacją, magazynowaniem i przygotowaniem kopalin do transportu. Górnikami otworowymi są więc inżynierowie, technicy i robotnicy, którzy zdobyli odpowiednie kwalifikacje zawodowe niezbędne do prowadzenia eksploatacji otworowej złóż.
W czasie nauki uzyskasz następujące kwalifikacje:
- M.09 Eksploatacja otworowa
- M.40 Organizacja i prowadzenie eksploatacji otworowej
Wybierając zawód TGO zdobędziesz umiejętności z zakresu:
- Eksploatowania ropy naftowej, gazu ziemnego, siarki, soli i wód podziemnych.
- Obsługiwania zbiorników magazynowych oraz maszyn i urządzeń do transportu kopalin.
- Prowadzenia procesów oczyszczania ropy naftowej i gazu ziemnego;
- wykonywania pomiarów wgłębnych oraz pomiarów właściwości fizykochemicznych kopalin;
- Obróbki odwiertów eksploatacyjnych i prowadzenia procesów intensyfikacji wydobycia.
- Obsługiwania odwiertów oraz bezzbiornikowego magazynowania substancji i składowania odpadów;
Absolwent technikum kształcącego w zawodzie TGO jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych.
- Obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych podczas wydobywania ropy naftowej, gazu ziemnego, wód podziemnych (mineralnych i geotermalnych), soli kamiennej i siarki otworami wiertniczymi.
- Prowadzenia procesów technologicznych związanych z wydobywaniem kopalin metodą otworową.
- Organizowania i nadzorowania racjonalnej eksploatacji złóż płynnych i gazowych;
- Prowadzenia dokumentacji zakładu górnictwa otworowego.
Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą pracować w zakładach:
- zajmujących się wydobyciem kopalin metoda otworową – kopalnie ropy i gazu;
- wytwarzających i przetwarzających surowce energetyczne – rafinerie;
- zajmujących się podziemnym magazynowaniem gazu – PMG;
- prowadzących eksploatacje otworową siarki i soli kamiennej;
- eksploatujących i wykorzystujących wody mineralne i lecznicze – uzdrowiska;
- Zajmujących się wierceniem i eksploatacją studni głębinowych;
Absolwenci mogą również kontynuować naukę na:
- Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie na wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu i innych wydziałach związanych z wydobyciem, zagospodarowaniem i przeróbka kopalin,
- kierunku Inżynieria Środowiska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie,
- innych wyższych uczelniach technicznych.
Liceum Ogólnokształcące
Cykl kształcenia: 4 lata

W ramach realizacji dodatkowych przedmiotów będą poznawać:
- Edukacja diagnozowania i zwalczania zagrożeń
- podstawy ratownictwa i obronności
- kryminalistykę i kryminologię
Dodatkowo dla zainteresowanych uczniów przewidziano możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych obejmujących:
- sztuki walki(samoobrona)
- kursy z zakresu ratownictwa: Pierwszej Pomocy z Certyfikatem Unii Europejskiej, Ratownika Drogowego oraz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
- strzelectwo sportowe z możliwością ukończenia Kursu Instruktora Strzelectwa Sportowego(Prowadzący Strzelanie)
- cotygodniowe zajęcia z ratownictwa medycznego
Patronat naukowy nad młodzieżą tych klas obejmuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. Zagadnienia związane z kryminologią i kryminalistyką realizowane będą przez nauczycieli akademickich w ZSP 4 w Krośnie a częściowo także na patronackiej uczelni w laboratorium kryminalistycznym wyposażonym w nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia zajęć z kryminalistyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu uczniowie mogą uzyskać praktyczną wiedzę z zakresu daktyloskopii, badań dokumentów, kryminalistycznej problematyki badania broni palnej.
Szkoła dysponuje bogatym sprzętem do ratownictwa (prowadzimy także nabór do klas ratowniczo-obronnych), strzelnicą sportową na kilkanaście stanowisk, krytym boiskiem sportowym, salą gimnastyczną, sprzętem do sztuk walki.
Nauka w klasie bezpieczeństwa wewnętrznego daje możliwość poznania charakteru przyszłej pracy w formacjach mundurowych oraz przygotowuje do egzaminów wstępnych m.in. na kierunki studiów: bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo publiczne. Praca po tym kierunku: Służba Celna, Służba Więzienna, Służby Specjalne ( Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu), Centralne Biuro Śledcze, Antykorupcyjne, Inspekcja Transportu Drogowego, firmy Detektywistyczne, Urzędy wojewódzkie i miejskie – wydziały zarządzania kryzysowego.
W programie nauczania poza tematyką medyczną znajdują się również elementy ratownictwa w służbach mundurowych. Ciekawą formą nauki są zajęcia ze strzelectwa sportowego.
Uczniowie klasy ratowniczo – obronnej będą realizowali rozszerzony program z biologii i wiedzy o społeczeństwie oraz w ramach zajęć uzupełniających, innowacyjne programy:
• „Podstawy ratownictwa medycznego”,
• „Język angielski z zakresu medyczno – ratowniczego”.
W ramach ścisłej współpracy naszej szkoły z PWSZ w Krośnie oraz WSPiA w Rzeszowie młodzież uczestniczy w wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych.
Kwalifikacje do zdobycia podczas nauki:
- 16-godzinny kurs pierwszej pomocy
- 30-godzinny kurs kwalifikowanego ratownika drogowego
- 66-godzinny kurs KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy)
Uczęszczając do tej klasy zdobędziesz m. in. umiejętności związane z:
- ratowaniem życia,
- udzielaniem pomocy w różnych wypadkach,
- opieką nad poszkodowanym i chorym,
- promocją zdrowia i zdrowego stylu życia
- posługiwaniem się bronią sportową
W programie przewidziane są także:
- wycieczki do jednostki wojskowej, Straży Pożarnej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Straży Granicznej, Stacji Pogotowia Ratunkowego
- obóz ratowniczy w Krynicy Zdroju
- zajęcia ze strzelectwa sportowego (broń pneumatyczna)
- zajęcia z samoobrony.
Szkoła dysponuje specjalistycznym sprzętem z zakresu ratownictwa medycznego m.in. defibrylatorem, ośmioma fantomami medycznymi, deską ortopedyczną, sprzętem ratownictwa drogowego oraz zestawem ratowniczym z wyposażeniem podobnym jak w karetkach pogotowia ratunkowego.
Sukcesy:
Od kilkunastu lat uczniowie „Naftówki” uczestniczą w Powiatowych, Okręgowych i Centralnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy organizowanych przez PCK, w których zajmują czołowe lokaty, prezentując wysokie umiejętności ratownicze. Czołowe lokaty zajmują również w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy za granicą. W 2011 r. Szkolna Drużyna Pierwszej Pomocy zajęła pierwsze miejsce w województwie podkarpackim, w 2012 drugie godnie reprezentując Krosno na zawodach ogólnopolskich. Nasi ratownicy uzyskali także tytuł Mistrza Słowacji w Ratownictwie Medycznym.
Perspektywy dalszego kształcenia:
Absolwenci tej klasy będą przygotowani do podjęcia dalszej nauki w wyższych szkołach medycznych (ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapia), na uczelniach wojskowych, pożarniczych oraz innych z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Kierunki te prowadzą m.in.: Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie, PWSZ w Krośnie i PWSZ w Sanoku.
Klasa ratowniczo-obronna stwarza możliwość dobrego przygotowania do niesienia pomocy medycznej (także w służbach mundurowych). Zmiany w sposobie zapewnienia bezpieczeństwa w naszej ojczyźnie, reorganizacja Sił Zbrojnych RP, przejście na armię zawodową, powoduje duże zainteresowanie zdobyciem umiejętności proobronnych. Kierunek ratowniczo-obronny pozwoli na rozwój tych zainteresowań oraz na przygotowanie do dalszej edukacji w szkołach wojskowych różnego typu.
„Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu człowiekowi”
Branżowa Szkoła I Stopnia
Cykl kształcenia: 3 lata
ŚLUSARZ – zawód ten obejmuje naukę wszystkich przedmiotów (ogólnych i zawodowych) w szkole, natomiast praktyka zawodowa odbywa się w zakładach pracy.
Uczniowie w ramach nauki zawodu organizowanej przez OHP są zatrudniani na podstawie indywidualnych umów
w celu przygotowania zawodowego w n/w zakładach pracy:
- UTC AEROSPACE Krosno,
- WSK „PZL – Krosno” S.A.,
- NGS Oil & GaS Krosno,
- ZPH „Technik” Miejsce Piastowe,
- IRMOT Krosno,
- ZAKŁAD ŚLUSARSKI – Iwonicz,
- DIOXID Krosno,
- VACUMA Jedlicze,
- WIETPOL Sp. z o.o. Spółka Komandytowa Krosno.,
- VENT Holding Krosno
W ramach podpisanej umowy jako pracownik młodociany, uczniowie nabywają prawo do:
• miesięcznego wynagrodzenia – za wykonywaną naukę zawodu od 170zł-400zł
• mają opłaconą składkę ZUS (emerytalną i zdrowotną),
• okres zatrudnienia i nauki wlicza się do stażu pracy,
• posiadają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i wakacji.
W klasie II Branżowej organizujemy dla uczniów kurs obrabiarek sterowanych numerycznie CNC
W klasie III Branżowej organizujemy dla uczniów kurs spawacza metodą MAG I TIG oraz kurs kierowcy operatora wózka jezdniowego
z Certyfikatem Unii Europejskiej.
W trakcie 3- letniej nauki uczniowie nabywają umiejętności z zakresu:
• ręcznej i mechanicznej obróbki metali,
• montażu maszyn i urządzeń z gotowych elementów,
• naprawy prostych mechanizmów i urządzeń,
• dorabiania lub wymiany uszkodzonych części mechanizmów lub urządzeń,
• montażu naprawionych zespołów,
• regulacji i sprawdzania ich działania,
• różnorodnych operacji ślusarskich.
Dla wszystkich chętnych uczniów Szkoły Branżowej organizowane są następujące imprezy KO
i sportowe:
Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Młodzieży w Krośnie, Wojewódzki Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży w Krośnie, Wojewódzkie Warsztaty Taneczne Młodzieży w Przemyślu, Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego Młodzieży w Rzeszowie, Wojewódzki Konkurs Informatyczny, Wojewódzki Konkurs Fotograficzny, Wojewódzkie Zawody Lekkoatletyczne, Wojewódzkie Warsztaty Bożonarodzeniowe.
Uczniowie Szkoły biorą również udział w wielu cyklicznych programach wychowawczo – profilaktycznych: („Na dobry początek”, STOP cyberprzemocy”, TAK dla wolontariatu”)
Ucząc się w Branżowej Szkole można korzystać z bezpłatnych : wycieczek, szkoleń, zajęć sportowych na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, na Hali Krosno i w Klubie ATOMsfera w Krośnie korzystając z kręgli i siłowni oraz sali ćwiczeń.
Dla zawodu ślusarz przeciwwskazaniami są: duża wada wzroku, skrzywienie kręgosłupa /od II stopnia/, duże płaskostopie, koślawość kończyn, ograniczenie sprawności ruchowej kończyn, padaczka, zaburzenia równowagi, znaczne upośledzenie słuchu, przewlekłe zmiany chorobowe skóry rąk, przewlekłe choroby płuc, przewlekłe choroby serca/wady serca, choroby tętnicze.