Dynamiczny rozwój systemów pozyskiwania energii odnawialnej, a także racjonalizacja gospodarki cieplnej, to jeden z tematów przedstawionych przez dr hab. inż., prof. AGH Tomasza Śliwę podczas spotkania z uczniami klas geologicznych, wiertniczych, a także nauczycielami przedmiotów zawodowych w Naftówce.

Geoenergetyka to dział energetyki, który zajmuje się geotermią i magazynowaniem ciepła w górotworze. Coraz popularniejszą technologią utrzymania komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych jest podziemne magazynowanie energii cieplnej. Większość opiera się na otworowych wymiennikach ciepła, które mogą być wykorzystane do ogrzewania i klimatyzacji wnętrz budynków.
Profesor Tomasz Śliwa, na przykładzie działającego na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie Laboratorium Geoenergetyki, przedstawił prowadzone tam badania i prace nad wykorzystaniem wyeksploatowanych i negatywnych otworów do celów geotermalnych. Laboratorium bazuje na różnych typach otworowych wymienników ciepła, za najważniejszą instalację budowy należy uznać pompy ciepła pracujące w systemie dwukierunkowego przepływu ciepła (ogrzewanie i klimatyzacja), które są zasilane z otworowych wymienników ciepła.
W Szaflarach na Podhalu powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny, którego głębokość to 7 km. Jest to otwór badawczo – eksploatacyjny. Źródła ciepłych wód będą wykorzystywane do ogrzania domów, produkcji energii elektrycznej, rekreacji, a także w celach zdrowotnych. Geotermia to jedno z perspektywicznych źródeł energii – dziedzina rozwojowa, przyszłościowa, dająca szerokie możliwości zawodowe.
Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ciekawą ofertą studiów na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie, aby w przyszłości mogli dokonać właściwej decyzji dotyczącej przyszłej kariery zawodowej. Wykład był niezwykle inspirujący i ciekawy.
Dorota Rohan