W dniu 15 luty klasa III a (technik górnictwa otworowego) i kilka osób z klasy technik wiertnik (IIw) zwiedziła Podziemny Magazyn Gazu Ziemnego w Strachocinie.
Na początku naszego zwiedzania kierownik placówki opowiedział o historii PMGZ w Strachocinie o jego funkcjonowaniu, rozbudowie i perspektywach. Kolejnym etapem wycieczki było obejrzenie urządzeń napowierzchniowych podziemnego magazynu. Chłopcy dowiedzieli się bardzo ciekawych informacji, zobaczyli cały system oczyszczania gazu, sprężarki oraz pełen system informatyczny kontroli podziemnego magazynu gazu.
Zakład PMG Strachocina położony jest w województwie podkarpackim w gminach Sanok i Brzozów. Na jego powierzchnię składają się grunty wsi Górki, Strachocina i Pakoszówka.
PMG Strachocina prowadzi usługę zatłaczania i odbioru gazu ziemnego z górotworu.
Pojemność czynna magazynu wynosi 360 mln nm3.
Podziemny magazyn Gazu w Strachocinie utworzony został w wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego oraz w kolejno odwierconych odwiertach. Jest to najbardziej efektywny ekonomicznie sposób magazynowania rezerw gazu ziemnego.
Proces eksploatacji podziemnych magazynów gazu ziemnego składa się z cyklów zatłaczania i odbioru gazu. Gaz zatłoczony sprężarkami do złoża w lecie odbierany jest zimą, a przed oddaniem do sieci krajowej poddawany jest procesom osuszania i pomiarów rozliczeniowych.
Magazynowanie gazu w podziemnych strukturach stanowi rezerwę strategiczną i w dużym stopniu wpływa na niezależność energetyczną naszego państwa. Zapewnia bardziej stabilne gospodarowanie złożami. Gromadzony gaz pokrywa szczytowe niedobory, szczególnie w okresach jesienno – zimowych.
Wycieczka była bardzo udana i ciekawa.
Opiekunowie: Aneta Szymańska – Szydło