Szesnastu uczniów klas trzecich „Naftówki” uczących się w zawodach: technik geolog, gazownik i logistyk skorzystało z czterotygodniowych, zagranicznych praktyk zawodowych w Irlandii. Kolejnych piętnastu oczekuje na wyjazd już jesienią w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018. Staże zagraniczne są niepowtarzalną okazją do zdobycia praktycznego doświadczenia oraz podwyższenia umiejętności językowych.

Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie „Świadomość różnic i podobieństw w kompetencjach zawodowych w Polsce i za granicą szansą na sukces w karierze zawodowej’ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, uczniowie mają szansę odbycia praktyk zawodowych w irlandzkich przedsiębiorstwach. Ponadto uczestnicy projektu zagwarantowane mają m.in. zajęcia przygotowujące do wyjazdu (kurs językowy, zajęcia kulturowe), ubezpieczenia na czas wyjazdu, przejazd na miejsce i z powrotem, zakwaterowanie oraz wyżywienie u rodzin goszczących, wycieczki krajoznawczo – turystyczne oraz certyfikaty potwierdzające umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Instytucjami przyjmującymi uczniów są przedsiębiorstwa specjalizujące się w branży geologicznej, gazowniczej oraz logistycznej, ściśle ukierunkowane na zawody, w których kształcimy młodzież w krośnieńskiej „Naftówce”. Bez wątpienia tego rodzaju doświadczenie oraz nabyte umiejętności ułatwią przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Uczestnicy wyjazdu majowo – czerwcowego stanowili integralną część międzynarodowego zespołu pracowników, co obligowało ich do codziennego posługiwania się językiem angielskim. Systematyczny kontakt z obcokrajowcami pozwolił im na intensywne szlifowanie umiejętności językowych i ogólnokomunikacyjnych, jak również nauczył efektywnej pracy zespołowej, odpowiedzialności, punktualności i profesjonalizmu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż pracodawcy wyrażali się niezwykle pozytywnie na temat naszych uczniów, chwaląc ich wysokie kompetencje, pracowitość i sumienność. Każdego dnia uczniowie nabywali nowe umiejętności, poszerzając swój warsztat zawodowy. Brali udział w zajęciach języka angielskiego z native speakerem, podczas których poznali nowe pojęcia oraz najważniejsze zwroty językowe występujące w irlandzkich przedsiębiorstwach. Ponadto podczas miesięcznego pobytu w Irlandii, poznali kulturę i tradycje tego kraju, jak również mentalność lokalnej społeczności. Cotygodniowe wycieczki były wspaniałą okazją do zaznajomienia się z historią, atrakcjami turystycznymi oraz niezapomnianą atmosferą tej części świata.

Uczestnictwo w projekcie utwierdziło uczniów w przekonaniu o potrzebie uczenia się języków obcych oraz poszerzyło ich horyzonty. Pozostawiło także w nich wewnętrzną potrzebę nieustannego podnoszenia własnych kwalifikacji w kraju i zagranicą.

Wyjazd do Irlandii (Sligo) stanowił równocześnie okazję na zagraniczną promocję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie, który w pamięci pracodawców zapisał się jako otwarta na międzynarodowe kontakty placówka kształcąca kompetentnych i godnych polecenia pracowników. Parter projektowy – firma Your International Training oraz lokalni pracodawcy wyrazili szczerą nadzieję na dalszą współpracę.

Opiekunami pierwszej grupy praktykantów były nauczycielki Magdalena Gajda i Barbara Zarych z ZSP nr 4 w Krośnie.